flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Спалювання рослинності: відповідальність

29 вересня 2020, 09:35

Шановні жителі міста Кролевець та Кролевецького району!

Добігає кінця пора збирання овочевих та баштанних культур на наших присадибних ділянках, у розпалі приготування землі до зимівлі, а отже, почався традиційний період спалювання бадилля, падалишнього листя, трави тощо - шкідливого і небезпечного через задимлення і потенційну загрозу поширення пожеж.

Пам’ятайте: навіть локальне випалювання сухої рослинності призводить до загибелі всього живого і, до того ж, може спричинити масову пожежу, за лічені хвилини знищуючи гектари лісу! Пожежі спустошують довкілля, тваринний та рослинний світу, але шкодить також і дим, що містить токсичні речовини, небезпечні для здоров’я і життя людини. Особлива ж пожежна небезпечність настає у вітряні дні, коли вогонь спроможний поширитися з величезною швидкістю, а наразі, як бачимо, триває хоча і тепла, однак вітряна погода.

Зі свого боку маємо нагадати і про можливі юридичні наслідки таких дій. Спалювання сухостою та листя – прямо заборонене законом, у разі порушення якого передбачена адміністративна, а в деяких випадках і кримінальна відповідальність.

Кодексом України про адміністративні правопорушення (статті 77 та 77-1) передбачено адміністративну відповідальність за випалювання сухої рослинності та порушення вимог пожежної безпеки в лісах:

  • порушення вимог пожежної безпеки в лісах - тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1530 грн до 4590 грн і на посадових осіб - від 4590 грн до 15300 грн. Якщо це ж призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, - штраф від 4590 грн до 15300 грн для громадян та від 10710 грн до 30600 грн. для посадових осіб.
  • випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища - карається штрафом від 3 тис. 60 грн до 6 тис. 120 грн для громадян та 15 тис. 300 до 21 тис. 420 грн. для посадових осіб.

Кримінальна відповідальність передбачена статтями 241 та 245 Кримінального кодексу України, згідно з якими штрафи за забруднення атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами становлять від 30600 грн. до 61200 грн.

За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом штрафи становлять від 91800 грн. до 153000 грн.

Шануймо рідну природу і поважаймо безпеку та здоров’я оточуючих!