flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз стану організації роботи із зверненнями громадян у Кролевецькому районному суді за 9 місяців 2014 року

Протягом 9 місяців 2014 року робота із зверненнями громадян проводилась Кролевецьким районним судом відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», Указу Президента України «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування» від 7.02.2008 року, Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року №348, рекомендацій ТУ ДСА в Сумській області.

Враховуючи значення гарантування конституційних прав і свобод громадян на звернення до органів державної влади, керівництвом суду звертається особлива увага по даному напрямку роботи. Так, всі звернення, які надходять до суду розглядаються у найкоротші строки, надаються повні, вичерпні роз’яснення, не допускається  надання неоднозначних, необгрунтованих відповідей. З метою підвищення ефективності  та якості роботи по розгляду звернень громадян, відповідності її  до вимог діючого законодавства, а також  виявлення та усунення причин, що породжують  надходження необгрунтованих та повторних звернень  проводиться систематичний контроль за зверненнями, результати узагальнення даного напрямку роботи щоквартально обговорюються на зборах суддів, а питання, які ставляться у зверненнях та стосуються організації роботи працівників – на виробничих нарадах тощо.

В ході проведення даного аналізу використовувалися провадження за зверненнями, що надійшли у 2014 році, а також статистичні дані за аналогічний період 2013 року.

До Кролевецького районного суду за 9 місяців 2014 року надійшло 13 звернень громадян, з яких 5 зареєстровано як повторні. У 2013 році за аналогічний період до суду надійшло 10 звернень громадян. Таким чином, у порівнянні з минулим роком кількість звернень громадян за 9 місяців 2014 року зросла на 3 одиниці.

Звернення відповідно до вимог законодавства зареєстровано в Журналі реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян (номенклатурна справа №02-05/14) з присвоєнням реєстраційного індексу.

Усі звернення зареєстровані, розглянуті та направлені відповіді - роз’яснення з дотриманням строків, передбачених статтею 20 Закону України «Про звернення громадян», а саме: до п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.

Усі звернення, що надійшли до суду за звітний період, визнані необгрунтованими.

Протягом січня - вересня 2014 року до суду звернулось четверо громадян, а саме: Никипорець В.О., Євсікова Г.П., Лаврененко А.М. та Терещенко Н.А. з наступних питань.

Громадянин Никипорець В.О. звернувся до суду із заявою щодо незгоди з рішенням суду від 09.08.2013 року. За результатами перевірки зазначеного звернення йому роз’яснено порядок винесення судового рішення та право на оскарження рішення Кролевецького районного суду та ухвали Апеляційного суду Сумської області у касаційному порядку відповідно до ст. 324 ЦПК України. Також заявник Никипорець В.О. звернувся до суду із заявою про негайне скасування рішень Кролевецького районного суду як таких, що не відповідають нормам законодавчих вимог діючого законодавства України. Після перевірки обставин, вказаних у зверненні, заявникові надано вичерпну інформацію, що стосується кожної справи, йому роз’яснено, що по всіх справах винесені рішення в установленому законом порядку як Кролевецьким районним судом, так і судами вищих судових інстанцій, провадження у справах закінчено, а також повідомлено про неможливість задоволення вимоги щодо скасування цих рішень, оскільки такий порядок скасування судових рішень Кролевецьким районним судом як судом першої інстанції не передбачений законом.

Аналогічні питання зазначені в скарзі Никипорця В.О. на дії судді при виконанні прямих обов’язків написання вироку від 09.04.2008 року, на які також надані роз’яснення, що стосуються його звернення. Розглянувши звернення Никипорця В.О. щодо незгоди з ухвалою суду про повернення позовної заяви, щодо питання благоустрою території біля районного суду та використання службового автомобіля, йому роз’яснено право на оскарження зазначеної ухвали в апеляційному порядку відповідно до норм цивільного процесуального законодавства України. Щодо другого питання, викладеного у зверненні, зазначено, що благоустрій та утримання прилеглої до будівлі суду території проводиться у відповідності до вимог чинного законодавства, зокрема Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, та загальноприйнятих норм щодо створення умов, сприятливих для життєдіяльності людей, а порядок використання службового автомобіля працівниками Кролевецького районного суду не суперечить чинному законодавству України.

Дані питання Никипорець В.О. також ставив і у зверненнях від 28.04.14р., 26.05.2014р., 28.05.2014р., 16.06.2014р., 29.09.2014р. які визнані повторним і йому надавалися роз’яснення відповідно до статті 8 Закону України “Про звернення громадян”.

За результатами перевірки скарги Никипорця В.О. на дії судді Бєгунової О.В., Сірої Г.І. заявнику повідомлено, що в разі незгоди з рішенням суду по справі за позовом Никипорця В.О. до Герасименка В.А., Ялинного О.П. про захист честі та гідності, відшкодування матеріальної шкоди, він мав можливість його оскаржити в апеляційному порядку, враховуючи, що право на оскарження судового рішення йому роз’яснювалось у судовому засіданні після оголошення вступної та резолютивної частини рішення та у письмовому рішенні суду. В частині питань, які вже були предметом розгляду у попередніх зверненнях, надано роз’яснення відповідно до ст. 8 Закону України «Про звернення громадян».

Громадянка Євсікова Г.П. у своїй заяві просила зняти судимість, призначити захисника та визнати її невинуватою у вчиненні злочину. За результатами розгляду вказаного звернення заявниці надано вичерпну інформацію, що стосується результатів розгляду кримінальної справи про її обвинувачення, а також докладно роз’яснена процедура здійснення кримінального провадження за нововиявленими обставинами та призначення захисника з посиланням на чинне кримінальне процесуальне законодавство України.

Громадянка Лаврененко А.М. у своїй скарзі та приєднаній до неї заяві висловила незгоду про стягнення аліментів з її сина Лаврененка С.М. на користь Канібор С.О. на дочку Дарину. Підставами для скасування рішення суду зазначила відсутність паспорту у її сина та змоги працевлаштуватися. Тому, на її думку, задоволення 11.11.13р. заяви Канібор С.О. про видачу дубліката виконавчого листа по справі про стягнення аліментів (рішення суду від 04.01.2001р.) є незаконним. За результатами перевірки заявниці повідомлено, що вона не була стороною по справі, в тому числі, особою, права та обов’язки якої вирішувалося під час  розгляду даних справ, тому вона не є суб’єктом права на оскарження згаданих рішень суду. Додатково роз’яснено, що її син, Лаврененко С.М. як відповідач по справі про стягнення аліментів був присутнім у судовому засіданні, однак правом на оскарження судового рішення не скористався, повідомлення про розгляд заяви про видачу дубліката виконавчого листа отримав, однак у судове засідання не з’явився, копію ухвали особисто отримав (згідно відміток на поштових повідомленнях), однак і в цьому ж випадку правом на оскарження не скористався. Також роз’яснено, можливість звернення Лаврененка С.М. до суду відповідно до ст.192 Сімейного Кодексу України про зменшення розміру аліментів.

Заявниця Терещенко Н.А. звернулась із заявою з приводу вирішення питання звернення до суду з позовною заявою, на що їй також надана відповідь про можливість звернення до суду з належним чином оформленою позовною заявою, яка повинна відповідати нормам цивільного процесуального законодавства України.

Звернення від органів державної влади, місцевого самоврядування, а також від вищих посадових осіб держави до Кролевецького районного суду не надходили.

Згідно з наказом голови суду № 12-од від 15 вересня 2014 року керівництвом суду здійснюється прийом громадян з  питань організації роботи суду, а саме: головою суду - щопонеділка з 8 до 17 години; заступником голови суду - щоп’ятниці з 8 до 15 години та керівником апарату суду - щовівторка, щосереди, щочетверга - з 8 до 17 години. Ведеться Журнал обліку особистого прийому громадян керівництвом суду (№ 01-35/14), до якого входить 3 номенклатурні справи: щодо прийому громадян головою суду, заступником голови суду та керівником апарату суду. На особистому прийомі громадяни звертаються з питаннями щодо виплати соціальної допомоги, вирішення земельних питань, видачі копій судових рішень, апеляційного оскарження судових рішень, з приводу роз’яснення порядку звернення до суду, включення до кадрового резерву, проходження практики у суді, працевлаштування тощо.

Зазначеним вище наказом голови суду передбачено проведення прийому громадян помічниками суддів щодня з 8 до 17 години, в п’ятницю з 8 до 15 години з питань звернення до суду з заявами, які можуть бути предметом розгляду у процесуальному порядку. За кожним з помічників закріплено день здійснення прийому. Здебільшого до помічників суддів громадяни звертаються з позовними заявами, заявами, скаргами та апеляційними скаргами.

Належним чином оформлені інформаційні стенди суду, де розміщена найбільш актуальна для громадян інформація, а саме: графіки особистого прийому суду, ТУ ДСА в Сумській області, ДСА України, Апеляційним судом Сумської області, вищими судами, порядок та строки звернення до суду у процесуальному порядку, інформація щодо доступу до публічної інформації у суді, розміщення кабінетів у будівлі суду, плани евакуаційних виходів, зразки заяв про отримання копій судових рішень та виконавчих листів тощо.

У разі необхідності у вихідні, святкові та неробочі дні проводиться чергування суддів та працівників апарату суду згідно з графіком.

Як зазначено вище, протягом 9 місяців 2014 року не було значної кількості звернень до суду, що засвідчує про належну організацію прийому громадян керівництвом суду. Кролевецьким районним судом проводиться роз’яснювальна та інформаційна робота серед населення (у т.ч. на сайті Кролевецького райсуду, через засоби масової інформації тощо). Позитивним фактором є також підвищення правової культури громадян, звернення їх за кваліфікаційною правовою допомогою до осіб, уповноважених на її надання, з метою вирішення питань у різних сферах позасудовим шляхом.

Враховучи все вище викладене, вважаємо, що робота із зверненнями громадян в Кролевецькому районному суді здійснюється на належному рівні, відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням роз’яснень, аналізів і рекомендацій ДСА України та ТУ ДСА в Сумській області.

 

 

 

 

 

Голова Кролевецького

районного суду                                                                                           О.В. Бєгунова

 

 

 

 

 

Білогруд О.О.

95960